Jaskyňa Hučivá diera

Jaskyňa Hučivá diera – maličká suseda Belianskej jaskyne

Niekedy mám pocit, že som už prešla všetky chodníky v Tatrách a že už nie je čo objavovať. No našťastie sa mýlim, a to veľmi. Napríklad tento víkend sme navštívili verejnosti voľne prístupnú jaskyňu Hučivá diera, ktorá sa nachádza len kúsok od chodníka na chatu Plesnivec. Priznám sa, vóbec som o nej netušila. A hoci k nej v súčasnosti nevedie oficiálny chodník (o zrušenom chodníku po hrebeni Belianiek možno niekedy inokedy), verím, že návštevou jaskyne neporušujeme žiadne pravidlá.

Ako sa tam dostať?

K jaskyni sa odbočuje z modrého chodníka,  na ktorý sa napojíme v Tatranskej Kotline. Po cca 1km, tesne pred potokom, modrú značku opúšťame a pokračujeme rovno hore po zvážnici. Na tomto mieste bol kedysi rozcestník – s už spomínanou zrušenou hrebeňovkou Belianskych Tatier. Nesmiete sa však nechať zviesť širokou cestou, do jaskyne musíte odbočiť do lesa, pod skalné zrázy. S trochou šťastia skôr či neskôr narazíte na vychodený chodník. Za chvíľku Vás dovedie k vchodu do jaskyne, ktorú môžete voľne preskúmať. Je tam informačná tabuľa – asi jediná, kde sa s názvom Hučivá diera stretnete. Takisto si môžete všimnúť starú, už nepoužívanú červenú značku. Návšteva tejto jaskyne môže obohatiť prechádzku z Tatranskej Kotliny do Kežmarských Žľabov (modrá) alebo výšľap na chatu Plesnivec (modrá, zelená).

Popis jaskyne

Jaskyňa sa nachádza v južnom svahu Kobylieho vrchu, podzemná chodba má 13m a pokračuje strmým puklinovým komínom. Hoci sa v nej nenachádza kvapľová výzdoba, môžete pozorovať iné formy vytvorené vodou – koróziou a mrazovým zvetrávaním. Ako som sa neskôr zo stránky Slovenskej správy jaskýň dozvedela, takýchto dier/jaskýň je v Tatrách viac. Dobrá inšpirácia na ďalšie výlety.

Tatry ma nikdy neomrzia, ale vždy ma poteší, keď mǒžem ešte niečo pre mňa nové objaviť.

Jaskyňa na freemap.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *